Dlaczego powołaliśmy Kancelarię Rzecznika Praw Przedsiębiorców.
W opinii bardzo wielu przedsiębiorców, szczególnie prowadzących działalność w sektorze MSP, Polska nie jest Państwem przyjaznym dla przedsiębiorców, a największymi barierami ograniczającymi rozwój przedsiębiorczości i wzrost gospodarczy w Polsce jest, w ich opinii, system prawa i system sądownictwa. Przyczyny są następujące.
Po pierwsze, od dwudziestu sześciu lat, od czasu reform ustrojowych, które przywróciły Polakom wolność gospodarczą, wprowadzane są do systemu prawnego, w sposób ciągły, coraz to nowe ograniczenia, utrudnienia i bariery administracyjne, coraz to nowe zakazy, nakazy i wymagania, które ograniczają wolność działalności gospodarczej i przedsiębiorczość Polaków. Dla skutecznej kontroli, czy wprowadzane zakazy, nakazy i wymogi są przestrzegane przez przedsiębiorców, potrzebna jest coraz większa armia wysoko opłacanych urzędników. Utrzymywanie tego biurokratycznego aparatu pochłania coraz więcej pieniędzy, wypracowywanych przez przedsiębiorców z coraz większym trudem. Bowiem im bardziej rozrasta się biurokracja, tym bardziej dławi ona gospodarkę, ograniczając możliwe do uzyskania dochody budżetowe.
Ma to negatywny wpływ na jakość życia społeczno – gospodarczego w Polsce. Blokując aktywność i przedsiębiorczość Polaków, spowalnia w konsekwencji rozwój ekonomiczny kraju i jest odwrotem od idei społeczeństwa obywatelskiego.
Po drugie, Polska nie jest Państwem przyjaznym dla przedsiębiorców, ze względu na nierówność stron. Przedsiębiorca, który naruszy jakikolwiek przepis prawa jest ścigany przez aparat Państwa z całą surowością i niezwykłą skutecznością. Przeciwko przedsiębiorcy organy Państwa uruchamiają najlepszych prawników, opłacanych z pieniędzy publicznych. Natomiast urzędnik, który naruszy jakikolwiek przepis prawa, nie ponosi żadnej odpowiedzialności. W dodatku, jeśli urzędnik wyrządził przedsiębiorcy szkodę materialną, sądy rutynowo odmawiają przedsiębiorcy odszkodowania. Posiłkując się przepisem art. 361 § 1 kc, uznają, że wyrządzona przedsiębiorcy szkoda nie pozostaje w normalnym związku przyczynowym z bezprawnym działaniem organu i oddalają powództwo. Jeśli natomiast jakiekolwiek odszkodowanie zostanie przyznane, to i tak jest wypłacane z naszych podatków.
Należności przedsiębiorcy na rzecz Skarbu Państwa egzekwowane są niezwykle szybko i sprawnie. Dochodzenie roszczeń przez przedsiębiorców trwa natomiast latami, a przedsiębiorca, któremu organ egzekucyjny zablokował konto, z braku środków pozbawiony jest możliwości jakiejkolwiek obrony – nie ma pieniędzy, ani na opłacenie prawników, ani na opłaty sądowe.
Po trzecie, polskie prawo jest niejasne i nieczytelne. Szczególnym stopniem komplikacji i niejasności charakteryzuje się prawo podatkowe. Tymczasem prawo, a szczególnie prawo podatkowe, jeśli ma skutecznie pełnić swoją ustrojową funkcję regulatora stosunków społeczno – gospodarczych w Państwie, powinno być jasne, proste i jednakowo rozumiane przez wszystkich, którzy korzystają z przewidzianych w nim uprawnień i są zobowiązani do wykonywania nałożonych przez nie obowiązków. Nie możemy akceptować faktu, że obowiązujące prawo może być prawidłowo rozumiane i stosowane dopiero po zgłębieniu wykładni sądów, bo wykładnia nie jest źródłem obowiązującego prawa.
Pułapki prawne zastawiane przez ustawodawcę w przepisach, są bezwzględnie wykorzystywane przeciwko przedsiębiorcom przez aparat skarbowy, ZUS, organy administracji publicznej i sądy. Sami sędziowie gubią się często w pokrętnych wykładniach i interpretacjach. Przeciętny przedsiębiorca, którego nie stać na opłacanie bieżącej pomocy prawnej, jest w tym gąszczu przepisów zupełnie bezradny.
Z tego względu, wspólnie z Krajową Izbą Gospodarki Nieruchomościami, powołujemy Kancelarię Rzecznika Praw Przedsiębiorców, której zadaniem będzie podejmowanie działań i inicjatyw na rzecz, w pierwszej kolejności wypracowania prostej i jednolitej wykładni prawnej w sferze gospodarczej, a w konsekwencji doprowadzenie do reformy systemu prawa i sądownictwa w Polsce.
Kancelaria w imieniu Samorządu Gospodarczego MSP będzie także działała na rzecz restytucji przedsiębiorstw i przedsiębiorców wykluczonych z życia gospodarczego bezprawnymi działaniami organów władzy publicznej. W tym celu będziemy dążyli do przywrócenia instytucji rewizji nadzwyczajnej (apelacji nadzwyczajnej) i wznawiania procesów sądowych. Przedsiębiorcy, których firmy zniszczone zostały bezprawnymi działaniami organów Państwa, powinni uzyskać od Skarbu Państwa odszkodowanie, które pozwoli im na podjęcie na nowo działalności gospodarczej i przywróci ich do aktywnego życia gospodarczego. Nie możemy pozwolić na marnowanie potencjału najwartościowszych i najbardziej przedsiębiorczych obywateli, wyeliminowanych przez Państwo z obszaru aktywności gospodarczej, ponieważ niweczy to szanse rozwojowe kraju.